April 7 - May 28, 2018
Saturdays, Sundays, & Memorial Day Monday

SAPA

Scarborough Academy of Performing Arts

SAPA (Scarborough Academy of Performing Arts) is a non-profit performing company that trains the actors that portray our Royal Court, Villagers, and Peasants. They go through 8 Saturdays and Sundays of classes prior to Scarborough Renaissance Festival’s opening and then entertain our guests for another 8 weekends of the festival. Many of the performers also do programs for schools, libraries, and other organizations year around.  Auditions for SAPA take place in early January of each year.

Members of the Performing Company are wearing a medallion bearing the symbol of the season.

This medallion will allow you, our guests, to distinguish the performers from the visitors.

SAPA Shows

Cannon Drill

Children’s Knighting Ceremony

Country Dance

Court Dance & School of Court Dance

Gan Ainm

Grande Parade

Gypsy Extravaganza

Historic Weapons Demo

History, Customs, & Manners

Living Chess Match

Mass Appeal with Father Martin

Maypole Dance

Scarborough Hath Talent

Scottish Court

Sea Hag Stage Pub Sing

So You Want To Be A Sailor?

Stool Ball

Tales From the Village

2018 Scarborough Renaissance Festival® SAPA Staff

PERFORMING COMPANY DIRECTOR

Steve Zalman

CHARACTER STAFF

Bill McCurry - Character Director
Steve Zalman - Character Director
Niki Baker - Character Instructor, Costume specialist
Megan Hartman - Character Instructor, Costume specialist
Beth Catanzaro - Character Instructor
Lisha Haugton - Character Instructor
Ryan Morgan - Character Instructor
Amanda Rhodes - Character Instructor
David Saldivar - Character Instructor

GUERILLA THEATRE

Patrick Haughton - Guerilla Theater Director
Pat Costa - Guerilla Theater Instructor
Allee Etheridge - Guerilla Theater Instructor
Caryl Morris - Guerilla Theater Instructor
Andrea Westerfeld - Guerilla Theater Instructor

HISTORY, CUSTOMS, AND MANNERS

Matthew Duvall - HC&M Director
Kim Springfield - HC&M Instructor
Shay Hall - HC&M Instructor
Eris Renwick - HC&M Instructor
Matt Rhodes - HC&M Instructor
Bill Teel - HC&M Instructor

IMPROVISATIONAL ACTING

Jenn Hornbuckle- Improvisational Acting Director
Ian Aalderink - Improvisational Acting Coach
Sally Aalderink - Improvisational Acting Coach
Ryan Daniel - Improvisational Acting Coach
Jessie Hartman - Improvisational Acting Coach
Bryan Jakubik - Improvisational Acting Coach

SAFETY DIRECTOR

Rebel Burkhalter

CHESS MATCH AND LANE FIGHTS

Steve Zalman - Fight Director
David Saldivar - Chess Match Coordinator
Jessie Hartman - Lane Fight Coordinator
Joe Arrechea-Collis - Choreographer
Novie Bowden - Choreographer
Morgan Chalut - Choreographer
Ann E, Ellis - Choreographer
Ryan Morgan - Choreographer
Dakoda Taylor - Choreographer
Mark Warren - Choreographer

MENTORSHIP PROGRAM

Kim Springfield

YOUNG ACTOR LIASON

Kim Springfield

MUSIC COORDINATORS

Chris Arterburn
Jenn Hornbuckle

BLACK POWDER SPECIALISTS

Patrick Haughton
Patrick Costa
Robert Kowalewski II

COUNTRY DANCE COORDINATOR

Caryl Morris

COURT DANCE COORDINATOR

Art Wright

EASTER CEREMONY/VOW RENEWAL COORDINATOR

Steve Zalman

HISTORY, CUSTOMS, & MANNERS SHOW COORDINATOR

Bill Teel

GYPSY EXTRAVAGANZA COORDINATOR

Amanda Rhodes

KNIGHTING CEREMONY COORDINATOR

Jarie Lewis

MAYPOLE COORDINATOR

Billy Scott

PARADE SUPPORT COORDINATOR

Irene Blackburn

PUB SING COORDINATOR

Billy Griffith

ROYAL SCOTTISH COURT COORDINATOR

Janna Zepp

SCARBOROUGH HATH TALENT COORDINATORS

Sally Aalderink
Shay Hall

SCHOOL OF DANCE COORDINATOR

Art Wright

STOOLBALL EVENT COORDINATORS

Ryan Morgan
Amanda Rhodes

VILLAGE CHILDREN SHOW COORDINATOR

BillyAnn Litteken

WEAPONS DEMO/CANNON DRILL COORDINATOR

Robert Kowalewski II

DIRECTOR OF INSTRUMENTAL MUSIC

Michael Gartner

2018 Scarborough Academy of Performing Arts Cast

Cast Member Character Role
Ian Aalderink Sir Piers Faringdon England's Ambassador to Wallachia
Sally Aalderink Annie Thatcher Broom Maker
Serenity Arrant Elizabeth Barton Nanny
Florencia Arrechea-Collis HRM Queen Catherine of Aragon Queen of England
Joe Arrechea-Collis Sir Arthur Puldark Knight
Chris Arterburn Milosh Borodin Gypsy Goose Herder
Candi Ashcraft Lady Flora FitzAlan Countess of Arundel
Niki Baker Donna Lisana Bevilacqua Contessa di Bevilacqua è Montefiascone
Ariana Berdy Ita O'Derrie Horse-leech
Irene Blackburn Dame Agnes Jordan Mother Abbess of Syon Abbey
Kei Boardman Sir Gwain Clifford Barrister
Novie Bowden Captain Latimer Fairfield Captain of the Sea Hawk and Baron Suscerland
Ashley Brown Lucy Weston Vintner
Dave Buchanan Hugh Colman Harbourmaster
Jordi Buchanan Stefano Whispersteppe Gypsy Hunter and Musician
Gillian Burgess Anna Dawtry Apprentice Midwife
William Burgess Sebastian Stonegrave Apprentice Stonemason
Rebel Burkhalter Don Malvano del Lupo de Noche Vizconde de Seraglio
Rita Callens Jessenia Deya Gypsy Musician
Caitlin Casey Aoife O'Quinn Tinker & Dancer
Beth Catanzaro Donna Cesira Bevilacqua Sister of Contessa di Montefiascone
Diane Catanzaro Lady Millicent Radcliffe Baroness of Wandsworth
Christina Clark Emma Fysher Barmaid at the Kross Keyes Inn
Izzy Collier Awdrie NicMuirdeach Shantymistress & Bard
Erin Collis Zoya Zaranova Gypsy Toymaker
Brynna Cook Mabel Gresham Sailmaker
Emma Cook Emmet Topcliff Waite
Pat Costa Justus Rooke Lord High Mayor of Scarborough
Ariana Cox Lady Elizabeth Gordon Daughter of Lady Sutherland
Ashley Crouch-Davis Embyr Ròs McCree Tart Seller
Ash Cumbie Vana Faa Whispersteppe Gypsy Seamstress
Ryan Daniel Andrew Follywoll Lord Chesterfield of Scarborough
Bonnie Davidson Dorothea Gardiner Gardener
Austin Davis HRM King Henry VIII King of England
Jenn Hornbuckle Dirty Gertie Lowe Licensed Beggar
Kitt DeNamur George Devereaux Clopin The King's Jester
Ryan Denney Lord Malcolm Arthur Grey Earl of Kent
George Doby Sir William Lockerbie Reaver
Zero Duhaime John Hawkyns Cook on the Mary Rose
Matthew Duvall Old Johnny Dhu Storyteller & Bard
Ann Ellis Delia McCullough Lady Ale and Collections at the Pounding Hart
Allee Etheridge Grace Potter Potter
Joanne Fabrick Lady Agnes Howard Duchess of Norfolk
Tessa Farley Eleanor Hall Waite
Damon Fehler Owen Rute Farmer
Drew Fehler Charles Rute Apprentice Locksmith
Ian Fehler Christopher Rute Apprentice Carpenter
Donna Floyd Mildred 'Millie' Sculpin Fishwife
Elizabeth Garza Dame Emeline La Roux Marquise de Pont-à-Mousson
Sara Gildez Volyana Wispersteppe Gypsy Herbalist
Cavendar Green Edwin Baker Baker
Billy Griffith Dead-Eye Ichabod Keckilpenny Ship's Lookout on the Sea Hawk
Bobby Griffith Bartholomew Rush Longbowman
John Gross Sir Edward Skip Lieutenant of the Royal Guard
Shay Hall Sybil Stonegrave Professional Mourner
Angelica Hancock Lady María de Salinas Willoughby Baroness Willoughby de Eresby
Tanner Harkins Sir William Compton Groom of the Stool and High Sheriff of Worcestershire
Rich Harle Gabriel Hart Sergeant-Major of the Royal Guard
Ron Harle Sir Francis Bailey Sergeant-Major of the Royal Guard
Davita Harless Lady Bridget Lumley Baroness Lumley
Kassie Harless Amelia Thorne Apprentice Apothecary
Jessie Hartman Andros Marcul Von Hartmann Baron Timiș
Megan Hartman Anne "Inkspot" Merrieweather Scrivener
Lisha Haughton Kiara Üla Inga Mina Adora Svenson Tart Seller
Patrick Haughton Paddy Walsh Master Gunner of the Mary Rose
Karl Hess Don Esteban Calderón de Navarra Barón de Navarra
Amanda Hicks Lady Temperance Boteler Baroness Warrington
Brynlee Hill Alice West Daughter of Sir Gabriel West
Bryan Jakubik Oswyn Devereaux Baron of Lyonshall
Donovan Jones Victor Donovan Waite
N’Namdi Jones Robin Aske Waite
Dakota Keeton Jack Barlow Pilot on the Sea Hawk
Gabriel Kellam Thomas "Tom" Harris Carpenter's Mate of the Mary Rose
Hannah King Annabeth Robinson Purveyor of Fine Goods
Linda Koerber Lady Juliana Reichardt Baroness von Reutlingen
Robert Kowalewski II Angus "Boomer" MacPaiden Village Gunnery Sergeant
John Lee Miles Turner Master Woodturner
Jarie Lewis Lady Margaret Pole Countess of Salisbury
Ron 'Rabbit' Lewis Sir Ronald Lewys Captain of the Royal Guard and Vice-Chamberlain of England
BillyAnn Litteken Harriet Stonegrave Petty Schoolteacher
Matthew Litteken Solomon Stonegrave Apprentice Carpenter
Miranda Litteken Katina Kezia Borodin Zorovitch Gypsy Dancer
Neil Little John Thatcher Thatcher
Valos Lowe Sir Henry Algernon Percy Earl of Northumberland
Austin Lyles Duncan MacAllister Able-Bodied Seaman on the Mary Rose
David Mars Hans Holbein Portrait Painter
Courtney Martin Charlotte Emerson Wool Merchant's Wife
Alyse Sefchik Ursula Wiseman Farrier
Kathleen McCurry Sharon Pommes Frites Tart Seller
Cody McElroy Captain Luke Harding Captain of the Mary Rose
Gwen McElroy Prudence Potter Apprentice Potter
Mia McElroy Joyce Potter Baker
Michelle McLaren Zemi Zagvori Tart Seller
Sean McMillin Osbert Berkeley Squire to Sir Gabriel West
Shiloh Miller Lady Isabel Froste Chatelaine to the Norfolk Household
Angelica 'Jelly' Morgan Chiara Pavoni Ward of the Contessa di Montefiascone
Ryan Morgan Mihnea Dracul Voivode of Wallachia
Caryl Morris Natalya Oraedea Gypsy Wife
Margaret Moseley Katherine Cooke Chatelaine to the Rookes
Myles Moseley Lawrence Ridley Locksmith
Nick Nelson Sir Piers Butler Earl of Ormond
Connor Nemer William "Will" Thorton Master Cooper of the Mary Rose
Barrett Phillips Don Celestino Silvestri Conte di Montefiascone
Bri Pirce Levina Thorne Apothecary
Sheri Porras Agnes Conyers Silversmith's Wife
William Ray Bartholomew Hamm Longbowman
Patrick Razack Edmund Sparke Boatswain on the Sea Hawk
Eris Renwick Eleanor "Ella" Lane Cheesemaker
Paul Renwick William Lane Dock Foreman
Amanda Rhodes Damara Verusha Morozov Borodin Phuri Dae of the Vitsa of the Fiery Dawn
Matt Rhodes Father Martin Reede Senior Priest at St. Mary’s Church
Patricia Riddle Lettice "Letty" Featherstone Draper's Wife
Gerald Roberts William Turner Master Woodturner
Tommy Rodgers Cavaliere Giorgio Bevilacqua Foreman of the Est! Est! Est! Winery
Ann Rodriguez Dame Antoinette Genevieve de la Coeur Duchesse de Champagne
Lisa Rolen Abagail Hobbs Netmaker
Jim Rose Sir Miles Perry Commander of the Royal Guard
David Saldivar Janos Borodin Gypsy Jeweler
Eli Sanders Gilbert MacAllister Baron of Lochfergus
Carrol Savage Archibald Fleming Bowyer
Darien Schriver Myles Thornton Boatswain's Mate of the Mary Rose
Billy Scott Connor MacWilliams Royal Cartographer of the Scottish Court
Jeremiah Smith Rowland Brugge Dockworker
Dale Springfield Sir Gabriel West Knight to the Rooke
Kim Springfield Sessily Stonegrave Professional Mourner
Amber Squires Odette de Mâcon Lady-in-Waiting to Lady Sutherland
Danielle St. John Donna Katherine (Devereux) Casali Diplomat's Wife
Jeremy Stafford Alexander Lane Ship's Carpenter of the Sea Hawk
Kari Stafford Lady Elizabeth de Moravia Countess of Sutherland
Brad Stewart Lyonel Wyndham Shipwright
Edana Stewart Frances Weaver Weaver
Aleeya Taylor Marishka Tsaranova Gypsy Performer
Dakoda Taylor Samuel Stonegrave Gravedigger
Alexa Teel Makri Yelena Borodin Zorovitch Gypsy Musician and Ferret Herd
Bill Teel Lord Thomas Howard 2nd Duke of Norfolk
Jolie Taylor Thomasine Cheke Bellmaker
Mark Warren Esold Gregori Von Hartmann Spatar of Wallachia
Shannon Watson Zahdeya Lyubitshka Morozov Gypsy Wife
Barbara Webb Sister Margaret Windsor Prioress of Syon Abbey
Cas Weber Bartholomew Pace Groundskeeper at St. Mary's
Andrea Westerfeld Lady Marlena von Jülich Dowager Countess of Dannenberg
Steve Wiles Father Phinneas Tomas Barnum Village Priest and Confessor
Holly Williams Yasmina Samar Von Hartmann Baroness Timiș
TJ Williams Zoltan Zorovitch Gypsy Bodyguard/Teamster
Kristen Wood Abby Wyndham Midwife
Art Wright Don Diego Juan Alvaro Guzman Conde-Duque de Cádiz y Brabante
Steve Zalman William Warham Archbishop of Canterbury
Janna Zepp HRM Queen Margaret Tudor Queen of Scotland and the Isles
Jennie Zurovetz Moighre Murphy Bard in Training
Here Lies thy Adventure

Follow Scarborough